Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fríský kůň-černá perla

Patří mezi nejstarší evropská plemena. Soudí se, že jeho počátek je třeba hledat v době před 3000 lety. Je to původní severoevropské plemeno, blízké koni armonickému. Pochvalné zprávy nám o něm zanechali již staří Římané; chválili jeho výkonnost. Původní frís byl ovšem dost nevzhledný chladnokrevník, věhlas získal po zušlechtění orientální krví. Značně byl ovlivněn hlavně andalusany v době španělské okupace Holandska (16. a 17 století). Původně pracovní, pak rytířský kůň se postupně změnil na reprezentačního karosiéra, i když byl dost temperamentní a pohyblivý i pod sedlem. Vyvážel se do celé Evropy a ovlivňoval mnohá plemena. Spolehlivě předává svou černou barvu.

Obrazek

Smolně černý kůň bez bílých odznaků je vysoký nejméně152 cm a dosti těžký. Má dlouhou, ale úhlednou hlavu, nápadně pohyblivé uši, velmi bohatě zvlněnou hřívu a ohon a na nohách bohatý rous. Krk je obloukovitý, vysoko nesený, plec kvalitní, kohoutek výrazný, trup robustní a záď mocná. Poměrně krátké nohy jsou silné, s dobrými klouby a tmavými zdravými kopyty. Chody jsou výborné, krok vysoký, takže spřežení vypadá velmi působivě a hrdě. Proto byl frís nepostradatelný při obřadních průvodech, např. při pohřbech. Později sloužil jako klusák. Po první světové válce mu zůstala jen práce v zemědělství a byl málem na vymření. Zachránila ho holandská Královská chovatelská společnost, dnes je opět populární a vyváží se do světa. Je to věestranný tažný kůň, který se dnes uplatňuje i ve sportu. Slouží jako klusák zapřahaný do dvojkolky zvané gig, uplatňuje se v drezuřě i v cirkusu a dobře chodí pod sedlem, ovšem rekreačně.

Obrazek

Fríský kůň byl hojně využíván v pohřebnictví,kvůli svému černému zbarvení. Je předkem mnoha koní jako například Daleského ponyho.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

koně

(Žanýýýsek, 12. 6. 2010 14:14)

fríští koně jsou nejkrásnější koně co znám a proto jich mám 12 ale taky mám haflinga Goru uplně nejvíc mám ráda Lily to je kůň kterého mám už 3 roky je celkem stará 5 let a moc ji miluji příštím měsícem budu mít hříbě teda já ne ale moe zlato Selinka moooc se těším . z mích 12ti fríštíků jsou tři hřebečci Denny,Caron a Haddy.zbytek jsou moje krasavice Lily , Selinka ,Biby,Melanie,Zorka,Daesy,Nella,korney a Andy.Dávám do nich co můžu.

sgfg

(zuzka, 5. 9. 2009 9:49)

fríský koně jsou k sežrání